Mød Emmelev A/S på NutriFair-udstillingen onsdag og torsdag i denne uge.
Emmelev A/S er fast inventar på NutriFair-udstillingen her i januar, og mange landmænd ventes igen i år at søge til Emmelevs stand for at få en snak om raps, biodiesel og bæredygtige foderkager.
Den nordfynske virksomhed Emmelev A/S er kendt for produktion af bæredygtigt biodiesel til transportsektoren lavet på raps, men faktisk omfatter produktionen også bæredygtige, GMO-frie og proteinrige rapskager til glæde for 85.000 malkekøer. De erstatter en del af den omdiskuterede import af soja fra USA og Sydamerika.
Emmelev udviklede for nogle år siden en ny og effektiv produktion af mere tørre og granulerede og dermed mere lagerfaste rapskager, og det har betydet, at efterspørgslen er steget især på Fyn, men også i dele af Jylland, fortæller Michael W. Trolle, som arbejder med indkøb og salg i Emmelev A/S.
Han glæder sig sammen med direktør Morten Simonsen, Emmelev A/S, til NutriFair-udstillingen:
”Vi har gode erfaringer med, at mange landmænd kommer forbi vores stand på udstillingen for at snakke om leverancer af raps og køb af vores foderkager. Vi får altid en god snak om, hvad der rører sig i landbruget, og jeg har stor respekt for landmændene, som passer deres dyr dag ind og dag ud. Hvis vi kan bidrage med gode foderkager til malkekøerne, er det helt fint,” siger Morten Simonsen.
Faktisk bidrager foderkagerne til en stor del af den fortrængning af CO2, som er resultatet af produktionen på grundlag af raps. Rapskagerne udgør 25 procent af den samlede produktion og fylder dermed meget i det samlede billede.
”Vi tror på, at rapskager er et af fremtidens fodermidler. Vi skal være mere selvforsynende med proteiner i Danmark, og rapskagerne bidrager til den udvikling og har en positiv effekt på mælkeydelse og køernes sundhed og velvære. Rapskagerne er danske og produceret i nærområdet, og det er baggrunden for, at mange kvægproducenter køber direkte fra fabrikken,” siger Morten Simonsen.
Fakta
Emmelev A/S er den eneste virksomhed, der herhjemme leverer biodiesel baseret på raps
Når rapsfrøene spaltes, fås glycerin og biodiesel og med rapskager som restprodukt
Glycerin er langt det dyreste produkt og med til at bære hele produktionen igennem. Glycerinen afsættes til nogle af Danmarks største virksomheder inden for produktion af enzymer og ingredienser og eksporteres desuden til Sverige
Der er for eksempel glycerin i vaskepulver og rengøringsmidler samt i mange fødevarer, hvor det bruges som emulgator og stabilisator
Der kommer cirka 80 kg glycerin ud af et ton rapsfrø





